Polisa OC dla lekarzy – czy jest obowiązkowa?


Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez medyków, których celem jest niesienie pomocy w przypadku różnych dolegliwości. To ich działania są w stanie doprowadzić nie tylko do ochrony zdrowia, ale także życia. W drugą stronę – jedno nieostrożne posunięcie, odmowa do udzielenia pomocy, może doprowadzić do poważnego błędu, który może kosztować nawet życie ludzkie. To dlatego ważne jest ubezpieczenie lekarskie, które muszą posiadać medycy.

Roszczenia ze strony pacjenta

Nie ma co łudzić się, że skrzywdzony pacjent lub też jego rodzina (jeżeli dojdzie do śmierci) nie będzie dążyła do ukarania lekarza i/lub innych członków zespołu, którzy mogli doprowadzić do tego czynu. Roszczenia ze strony pacjentów to na ogół kwoty, które nie są osiągalne dla nikogo. Nie może też być takiej sytuacji, że skrzywdzeni pozostaną z niczym, ponieważ medycy nie będą wypłacalni. To dlatego powstał obowiązek związany z koniecznością wykupienia obowiązkowej polisy. Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej określa obowiązek wykupienia takiej ochrony odpowiedzialności cywilnej dla lekarzy – szczególnie tych, którzy zdecydują się na prowadzenie własnej praktyki lekarskiej. Lekarze mający umowę o pracę mogą, ale nie muszą decydować się na indywidualny zakup OC. Co jednak nie oznaczy, że i tak tematem nie trzeba się zainteresować.

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez medyków, których celem jest niesienie pomocy w przypadku różnych dolegliwości

OC dla lekarzy na szkody osobowe

OC dla lekarzy – INS-med, które kwalifikuje się do obowiązkowych, obejmuje szkody osobowe. Wyłączone są z tego szkody rzeczowe, dlatego warto rozważyć możliwość rozszerzenia polisy ubezpieczeniowej. Obowiązkowe OC działa w ten sposób, że pieniądze nie są wypłacane lekarzowi. Wszystkie środki finansowe trafiają na konto pacjenta. Ich wysokość uzależniona jest od tego, z jaką dokładnie szkodą ma się do czynienia. Przepisy, które obowiązują, powstały po to, aby zabezpieczyć potrzeby pacjentów, na wypadek popełnienia błędu medycznego przez lekarza. Może ktoś sobie pomyśli „ale po co to? Przecież są to dodatkowe koszta”. Jednak to naprawdę dobre rozwiązanie, które jest w stanie przynieść ulgę finansową nie tylko samym lekarzom, ale przede wszystkim osobom pokrzywdzonym. Tym bardziej że w wyniku popełnionego błędu medycznego ktoś może być niezdolny do pracy lub też jest w stanie stracić jedynego żywiciela rodziny.

Czego muszą obawiać się lekarze?


Nie każdy lekarz jest tego świadom, ale błędy możliwe są do popełnienia w szerokim zakresie. Mowa jest tutaj nie tylko o klasycznych błędach medycznych (np. źle wykonana operacja, niewłaściwie dopasowane leki). Wśród rzeczy, które mogą zmusić do wypłacenia pacjentom odszkodowania, wyróżnić można naruszenie standardów opieki zdrowotnej. Każdy lekarz, niezależnie od tego czy przyjmuje we własnym gabinecie, czy też działa na umowę, zobowiązany jest do przestrzegania określonych norm. Jeżeli pacjent będzie cierpiał z tego powodu, ma prawo dochodzić swoich praw, żądając rekompensaty finansowej. Ubezpieczenie może także zadziałać w przypadku nieprawidłowości proceduralnych. Przykładem może być brak informacji ze strony lekarza o możliwych dostępnych formach leczenia, co też może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. Nie brakuje lekarzy, którzy prowadzą do różnego rodzaju zaniedbań. Także w takich przypadkach lekarz może zostać postawiony przed sądem, który zdecyduje o konieczności wypłacenia odszkodowania.

Każdy lekarz może być dumny z tego powodu, że pomaga innym osobom. Aczkolwiek, musi on pamiętać o tym, że w medycynie błędy można popełnić na każdym kroku, nie dbając o pacjentów.