Ubezpieczenie OC lekarza – jak je wybrać?


Pracownicy służby zdrowia, czyli lekarze, położne, pielęgniarki czy też fizjoterapeuci muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dotyczy ono osób wykonujących swój zawód w formie praktyki. Wymóg ten nakładany jest przez przepisy prawa, jednak nie jest on przykrą jedynie koniecznością, a stanowi podstawę bezpiecznie wykonywanej pracy każdego lekarza. To właśnie polisa OC chroni specjalistę przed przykrymi konsekwencjami wynikającymi z popełnienia błędu czy zaniedbania swoich czynności.

Obowiązkowe OC dla lekarzy- podstawowe informacje

Praca lekarza wiąże się z wieloma wyzwaniami, z którymi musi on sobie codziennie radzić. To właśnie w jego rękach spoczywa zdrowie i życie ludzi. Nawet niewielki błąd może natomiast doprowadzić do krzywdy pacjenta, który w tym wypadku ma prawo do zgłoszenia roszczenia. Właśnie z tego względu ubezpieczenie OC lekarza (ins-med.pl) jest tak ważne. Ponadto powinno być zawsze aktualne i odpowiednio dobrane do stopnia ryzyka wykonywanej specjalizacji. Pamiętajmy, że nawet doświadczony lekarz z wieloletnim stażem może popełnić błąd. Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmuje lekarzy wykonujących działalność w formie indywidualnej albo grupowej praktyki. Omawiana polisa pokrywa ustawową odpowiedzialność cywilną za szkody wynikające z następstwa udzielania świadczeń zdrowotnych tudzież niezgodnego z prawem zaniechania ich udzielenia. Suma gwarancyjna została określona w przepisach prawa. Jej minimalna wysokość dla indywidualnej praktyki lekarskiej wynosi 75 tysięcy euro (jedno zdarzenie), 350 tysięcy euro (wszystkie zdarzenia).

Ubezpieczenie OC lekarza to nie tylko obowiązek, ale też sposób na spokojne wykonywanie swojego zawodu, bez ryzyka odpowiedzialności finansowej w razie dopuszczenia się błędów czy zaniedbań

Obowiązek ubezpieczeniowy- kogo dotyczy?

Ubezpieczenie OC lekarza to jak sama nazwa mówi, polisa dedykowana lekarzom, ale także pielęgniarkom, położnym i fizjoterapeutom. W pewnych przypadkach nie trzeba jej pospisywać. Obowiązek jej posiadania nie obejmuje bowiem osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W tym wypadku za szkody wynikające z winy lekarza odpowiada jego pracodawca. Nie jest ona także obowiązkowa dla umów cywilnoprawnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC lekarza?


Jak wybrać najlepszą dla siebie polisę? Na to pytanie nie istnieje uniwersalna odpowiedź. Wiele zależy od specyfiki pracy, potrzeb lekarza i stopnia ryzyka związanego z obejmowanym stanowiskiem. Przeglądając dostępne polisy, powinniśmy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • suma gwarancyjna – im większa będzie jej wartość, tych wyższą ochronę nam zapewni. Minimalne sumy gwarancyjne reguluje prawo, natomiast te górne ustala dany zakład ubezpieczeniowy. Na wyższą kwotę warto zdecydować się, w przypadku bardziej ryzykownych dziedzin medycyny. Mowa tutaj zwłaszcza o anestezjologach czy chirurgach. Sumy gwarancyjne w niektórych firmach mogą wynieść nawet do 1 mln euro,
  • wyłączenia odpowiedzialności. – wybierając polisę, należy też zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności. Są to wszystkie sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Wyłączenia obejmują najczęściej takie działania jak np. uszkodzenie czy zniszczenie rzeczy, działania wyrządzone po pozbawieniu czy w czasie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej, zapłata kar umownych, powstaje na skutek stanu wojennego, aktów terroru, zamieszek itp,
  • koszty ubezpieczenia – to ile kosztuje ubezpieczenie zależy w dużej mierze od zakresu ochrony oraz wybranej przez nas sumy gwarancyjnej. Najlepiej porównać ze sobą dostępne opcję, aby wybrać najkorzystniejszą ochronę w przystępnej cenie.

Ubezpieczenie OC lekarza to nie tylko obowiązek, ale też sposób na spokojne wykonywanie swojego zawodu, bez ryzyka odpowiedzialności finansowej w razie dopuszczenia się błędów czy zaniedbań. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na wszystkie podane wyżej czynniki.